
- вівторок, 10 грудня 2024 р.
- Події
10 грудня 1768 р. в Единбурзі вийшло друком перше видання Британської енциклопедії, а 1948 р. – Генасамблея ООН проголосила Декларацію прав людини (в зв’язку із останньою подією світова громадськість згадує про Людину і про те, що, виявляється, в неї є права і, зокрема на життя, свободу совісті та релігійні переконання).
Колектив викладачів і студентів кафедри філософії та культурології підійшов до відзначення цього Дня не лише дуже відповідально, а й, навіть, символічно. Зокрема, було визначено провести 10 грудня 2024 року два важливі заходи: підсумкове засідання Екзаменаційної комісії для атестації випускників магістратури за спеціальністю «Богослов’я» – публічний захист кваліфікаційних магістерських робіт (комісія працювала упродовж двох днів – з 9 по 10 грудня) та презентацію першого тому багатотомного видання «Ілюстрована історико-богословська енциклопедія».
Сама ідея проєкту належить Голові редколегії доктору історичних наук, багаторічному деканові філософсько-теологічного факультету, професору кафедри філософії та культурології Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича, член-кореспонденту НАПН України Василеві Балуху.
Він зумів згуртувати довкола себе друзів, однодумців, учнів і колег, які стали авторами-дописувачами енциклопедичного видання. Серед них – академік Віктор Коцур і професор Віталій Коцур (Університет ім. Григорія Сковороди у Переяславі), професор Ігор Возний, доценти Олексій Балух, Микола Лагодич, Ігор Луцан, Микола Шкрібляк і Микола Щербань (ЧНУ ім. Ю. Федьковича).
Презентація виявилася доволі представницькою. Її перебіг освятили своєю присутністю Преосвященні Владики – Архієпископ Герман Семанчук та Єпископ Феогност Бодоряк. Вшанував працю колективу своєю присутністю проректор з наукової роботи – професор Юрій Халавка, який у виступі наголосив, що такого роду наукова праця – перша в історії Чернівецького університету.
Відрадно, що в роботі презентації взяв участь Очільник Ісламського культурного центру в м. Чернівцях – імам Мухаммед Мамутов, представники багатьох протестантських деномінацій і громадськості і, звісно ж, викладачі та студенти.
На презентації були присутні відомі українські вчені у галузі богослов’я (М. Лагодич, М. Щербань), історії (Богдан Боднарюк), релігієзнавства (Ірина Горохолінська, Віталій Докаш), філології (Алла і Володимир Антофійчуки). Кожен із них узяв активну участь в обговоренні не лише структури та змісту свіжо віддрукованого тому енциклопедії, а й самої ідеї, теоретичної цінності та практичної значущості проєкту в цілому. Вони наголошували на важливості праці, за яку в цей непростий час взялися науково-педагогічні працівники двох провідних університетів під керівництвом В. Балуха.
Професор В. Антофійчук підкреслив, що реалізація проекту з видавництва історико-богословської енциклопедії є переконливим свідченням надзвичайно високої наукової зрілості не лише самих авторів, а й викладачів українських університетів загалом. Підсумовуючи виступ, додав, що «це неодмінно сприятиме популяризації їх статусу та іміджу не тільки в Україні, а й світі».
Представляючи безпосередньо науковий доробок колективу авторів енциклопедії, В. Балух відійшов від усталених форматів презентації, наголосивши на необхідності реалізації подібних проєктів і перевагах міжвузівської співпраці на шляху до реалізації задуманого.
Василь Олексійович не приховував емоцій, радіючи з плодів спільної праці. Він дякував Богові за натхнення і Його щедрий дар інтелектуальної праці, а Українським Воїнам – за захист і можливість трудитися на благо розвою української національної освіти та науки.
Професор Балух так само щиро подякував усім, хто відгукнувся на запрошення і узяв участь в презентації. Окремо – учням-співавторам (всі автори з кафедри філософії та культурології – це його учні) за те, що підтримали його задум і активно допомагають у реалізації.