
- пʼятниця, 23 лютого 2024 р.
- Події
Із самого початку відродження теологічних студій у Чернівецькому національному університеті імені Юрія Федьковича та підготовки тут богословів з вищою академічною освітою (з моменту відкриття – на базі філософсько-теологічного факультету, а після його реорганізації – на кафедрі філософії та культурології) головним стейголдером і роботодавцем виступала Українська Православна Церква Київського Патріархату, а з 2019 р. – Українська Православна Церква (Київська Митрополія), що підтверджує укладений 14 грудня 2019 року Меморандум про співпрацю між Чернівецьким національним університетом імені Юрія Федьковича і Київською Митрополією Української Православної Церкви (Православної Церкви України).
З метою налагодження якомога тіснішої співпраці, спрямованої на розвиток богословської освіти і науки, було чітко визначено її основні засади, напрямки та пріоритети, найважливішим серед яких – розширення можливостей працевлаштування випускників за спеціальністю "Богослов'я".
У результаті, за п’ять років було висвячено 36 випускників, з яких станом на сьогодні у дияконському сані - 9 і 27 – у священничому. Більшість з них, несли свій послух у трьох Чернівецьких єпархіях, які рішенням Священного Синоду ПЦУ 2 лютого 2024 р. об’єднано в одну Чернівецьку Єпархію, управління якою увірено Єпископу Феогносту Бодоряку.
Варто зауважити, що всіма трьома місцевими архієреями за цих п’ять років висвячено лише 14 здобувачів вищої богословської освіти Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича, з них 1 – Архієпископом Онуфрієм Хавруком; 5 – Митрополитом Данилом Ковальчуком; 8 – Архієпископом Германом Семанчуком). Це – тоді, як Митрополитом Нестором Писиком для Тернопільської і Кременецької єпархії – 8, а Митрополитом Галицьким Андрієм Абрамчуком для Івано-Франківської – 4.
Загалом наших випускників-богословів висвячувало багато правлячих архієреїв УПЦ, зокрема, Архієпископ Тернопільський і Бучацький Тихон Петранюк, який свого часу був заступником декана факультету. Значну підтримку наша школа отримала також із боку Митрополита Івано-Франківського і Галицького Йоасафа Васильківа і, особливо, Архієпископа Хмельницького і Шепетівського Павла Юристого.
Між тим, ці цифри говорять самі за себе, а тому зрозуміти тенденції підтримки розвитку богословської освіти в ЧНУ імені Юрія Федьковича і результати співпраці з боку колишніх правлячих архієреїв, що правили ПЦУ на Буковині, не важко.
У великих сподіваннях на виправлення ситуації, на поглиблення співпраці, розпочато цикл робочих зустрічей з правлячим Архієреям – Керуючим Чернівецькою Єпархією – Єпископом Чернівецьким і Буковинським Феогностом.
21 лютого Преосвященний Владика у супроводі благочинних протоієреїв Іоана Чокалюка та Миколая Занковича і настоятеля кафедрального собору св.Параскеви протоієрея Миколая Семелюка мав першу робочу зустріч з керівництвом Університету та викладачами кафедри, на якій здійснюється підготовка богословів бакалаврського та магістерського рівнів за освітніми програми з Богослов’я, серед яких Гаранти ОП (бакалаврської – к. наук із богослов’я, протоієрей-доцент Микола Щербань), (магістерської – к. наук із богослов’я, протоієрей-доцент Миколай Лагодич) та д. філос. н, протоієрей-доцент Миколай Шкрібляк – завсектором релігієзнавчо-богословської освіти кафедри на громадських засадах).
Після особистої зустрічі з Ректором Романом Петришиним було складено так звану «дорожню карту» глибшого знайомства зацікавлених представників Чернівецької Єпархії зі специфікою організації та здійснення навчально-освітнього процесу в Університеті загалом і за ОП з Богослов’я на найближчий період, зокрема. Підсумком має бути ухвалено спільне рішення щодо укладення нової Угоди про співпрацю з Київською Митрополією Української Православної Церкви, яка враховуватиме сучасні запити та виклики, які стоять перед учасниками освітнього процесу, а також на більш віддалену перспективу, основні завдання якої мають знайти своє відображення в новій Угоді. За дорученням ректора, консультативний супровід здійснював Перший проректор професор Василь Балух.
Прикметно, що Владика Феогност продемонстрував не лише зацікавленість, а й високу обізнаність з особливостями підготовки богословів у світських ЗВО і, зокрема, в ЧНУ імені Юрія Федьковича.
Зустріч була доволі динамічна і насичена: у ході відвідин Університету, всім учасникам делегації вдалося предметно поспілкуватися з відповідальними за підготовку здобувачів богословської освіти, студентами-богословами, а також оглянути виробничі площі та відвідати храми, які слугують базами набуття практичних навичок і вмінь, необхідних для здійснення всіх видів уставних Богослужінь, що передбачено ОП, акредитаційними нормами та державним стандартом.
Зустріч пройшла в діловій, але теплій і дружній атмосфері.
За змістом і намірами вона виявилася відкритою і прозорою, конструктивною та багатообіцяючою, а за результатами, щиро віримо, такою, що заклала надійні основи для поглиблення співпраці та виведення її на якісний новий рівень.